2011. január 19., szerda

1. Tervezőgrafika általában

A grafika a képzőművészet azon ága, amelyhez a sokszorosítási eljárással készült, de eredetinek tekinthető alkotások tartoznak, illetve azok az egyszeri alkotásokról (pl. festmény) sokszorosító eljárással készült reprodukciók, melyek nem tekinthetők egyedi alkotásnak. Gyakran ide sorolnak olyan képzőművészeti eljárásokat is, amelyek nem nyomatok, de szintén papír alapot használnak, mint például a ceruza-, toll- és krétarajzok, akvarellek, esetleg pasztellképek; vagy nyomtatási eljárással készülnek ugyan, de csak egy példányban, mint a monotípia. Ezenkívül a számítógép segítségével szerkesztett képeket is számítógépes grafikának

Mi a tervezőgrafika?

A grafika alapvető célja egy üzenet kommunikálása. Egy üzenet átadására számos lehetőségünk van verbális úton. De létezik egy vizuális kommunikáció is, amely a kép világ által juttatja el hozzánk az adott üzenetet.
A grafikai tervezés része a mindennapi életünknek. Számos hatást lehet vele elérni a legegyszerűbb hirdetésektől a hatalmas óriásplakátokig:
tájékoztat, rábeszél, szervez, serkent, felkelti a figyelmet, örömet szerez stb.

A grafikai tervezésben ötvöződik a művészet és a technikai tudás. Fő eszköze a kép és a tipográfia.

A tervezőgrafikának két fajtája van:
- Kép alapú
- Betű alapú

A kép alapú arra épít, hogy a képek kiváltanak belőlünk bizonyos érzelmeket. Az emberek ezekre ösztönösen reagálnak a személyiségük, korábbi tapasztalataik stb. alapján.
A kép számos formában megjelenhet: fotó, grafika, festmény...

A betű alapú grafikában a tervezők szavakkal próbálják az üzenetet közvetíteni. Itt a szavak jelentése mellett rendkívül fontos szerepet kap a betűk formája is. A különböző üzenetekhez, különböző formájú betűk kellenek, azért hogy még könnyebben eljusson a befogadóhoz.

A két típust gyakran együtt alkalmazzák.


A tervezőgrafika területei:
Kiadványtervezés
Plakátok, poszterek tervezése
Arculattervezés
Csomagolások tervezése
Webes felületek dizájnja
Térelemek, kiállítási standok, üzleti portálok látványterve
Filmek, videók főcímei, tipográfiája

Kiadványok típusai :

Újságok
- Minden nap, vagy hetente, ugyanabban az időben megjelenő, aktuális anyagokat közlő
nyomdai termék
- Mozgalmas, de rendezett tipográfia
- Kevés, 2-3 betűtípus
- Egységes címrendszer

Folyóiratok
Meghatározott tárgyú és érdeklődési kört felölelő, időközönként, állandó címmel megjelenő kiadványok.
Típusai
műszaki és tudományos folyóirat
irodalmi, művészeti folyóirat
illusztrációs folyóirat

Szertelenebb grafika, állandó ritmusváltás, de egységes címrendszer


Részletesebben...

Könyvek
Nagyobb terjedelmű nyomtatvány, cérnafűzéssel vagy ragasztókötéssel, puha vagy keménytáblás borítóval.
Könyv típusai
Tudományos művek
Szakkönyvek
Ismeretterjesztő könyvek
Gyermek és ifjúsági könyvek
Tankönyvek
Szépirodalmi könyvek
Művészeti könyvek

Részletesebben...

Prospektusok

Célirányos komponálás és tipográfia

Kép és szöveg ritmizálása

A4, A5, leporello formátumok

Részletesebben...

.

Tervezés digitális környezetben

Ma a grafikus egyértelműen számítógépes környezetben végzi munkáját. Az 1984-ben az Apple ál­tal bemutatott első személyi számítógép lavinát indított el a nyomdai előkészítésben, hihetetlen gyor­sasággal került át a tervező munkaterülete a monitorok elé. Sokáig az Apple uralta a számítógépes nyomdai előkészítés, idegen rövidítéssel DTP (Desktop Publishing) világát, ma már megszűnt ez a monopólium, ebben nagy szerepet kapott az internetes felületekkel való kibővítés is.

A szoftverekről

Ebben az anyagban a mai legelterjedtebb szoftvercsomagon, az Adobe kiadvány- és képszerkesz­tői alkalmazásain keresztül tekintjük át a munkafolyamatokat.

Nagyon fontos tényező, hogy ezek a programok már univerzális használatra íródtak, egy-egy ilyen alkalmazás a gyakorlatban több munkakört is érint, így nem a teljes megismerésük a lényeges, ha­nem gondolkodásmódjuk, logikájuk megértése, azon túl pedig egy-egy munkafolyamat útvonalának magabiztos ismerete. Ezek az útvonalak gyakran különböző programokon át vezetnek a célhoz, a köztük való átjárás, közlekedés nagyon fontos, tudnunk kell tehát, hogy milyen műveletet melyik fe­lületen érdemes elvégeznünk a hatékony munkavégzés érdekében

A digitalizált tipográfia

A technika fejlődése mindig hat az esztétikumra, ez régi alaptétel. Közvetve igaz volt az építészetre is, mint környezetalkító tényezőre, közvetlenül pedig a hordozó és megjelenített információ lép kap­csolatba egymással, papír vagy képernyő és a szöveg.

A tartalom is szükségszerűen változott az évszázadok alatt, amíg a verbális közlés egyetlen, folya­matosan elmondható, lineáris információfolyamként jelent meg, értelemszerűen a tipográfia is hoz­zá igazodott. Ám az ipari forradalmak, a francia felvilágosodás, a Descartes féle koordinátarendszer szemlélete szép lassan a tipográfiába is átszivárgott. Digitális környezetünk univerzális felületet biz­tosít a hagyományos felfogású és a modern tipográfiai tervezés számára is, nem kell tehát lemon­danunk semmiről, dolgozhatunk szedéstükörrel, mint Gutenberg korában tették, de választhatjuk ko­runk trendjének megfelelően a modulhálós tervezést is.



Filmek a témában:




Feladat:
Az internet segítségével emblémák, felirat, képek, szimbólumok gyűjtése.
A gyűjtött elemeknek egy választott témát kell követniük, figyelni kell arra, hogy ugyanazt az üzenetet hordozza. Minimum 12 elemből álló sorozatot kell létrehozni, és bemutatni.
A gyűjteménynek mind négy a formát tartalmaznia kell ( logo, felirat, kép, szimbólum)
Logo: cégek, események emblémája
Felirat: szlogenek, reklámfeliratok
Kép: plakátok, reklámok, kiadványok
Szimbólum: jelek, jelképek

Témák:
- Védelem
- Erő
- Félelem
- Vidámság
- Játékosság
- Kreativitás
- Sebesség
- Elegancia
- Lazaság
- Egyszerűség, letisztultság
- Összetettség
- Szépség
- Rútság
- Egészség
- Környezetvédelem